O výuce

 

Orientální tanec se výrazně liší od našich evropských tanců, které jsou zaměřeny na kroky a pevné držení těla. Pro orientální tanec jsou typické pomalé krouživé pohyby pánve a hrudi střídané akcenty a třasy. Pro nás Evropany se jedná o pohyby naprosto nezvyklé, proto je třeba se zvláště v začátcích obrnit trpělivostí, neboť si naše tělo musí nejprve zvyknout na tyto netradiční, avšak přirozené taneční pohyby. Nejprve je třeba tělo řádně protáhnout a uvolnit, čehož dosáhneme jen pravidelným tréninkem. První co se tanečnice naučí jsou izolace jednotlivých částí těla (pánev, hruď, hlava). To znamená, že se nejprve naučí provádět základní prvky tance (kroužky, akcenty, třasy) boky a po jejich zvládnutí se přechází na hruď a hlavu. Jednotlivé prvky jsou postupně doprovázeny ladnými pohyby rukou a tančeny v chůzi. Prvky jsou následně skládány do jednoduchých choreografií tak, aby si i začátečnice mohly zatančit a potěšit svým uměním okolí. V další etapě výuky se tanečnice učí plynule propojovat pohyby pánve, hrudi a hlavy, čímž rozvlní celé tělo, přicházejí pokročilejší prvky tance, složitější choreografie. Tanečnice začínají tančit samostatně podle vlastní fantazie. Důležitou součástí tance je osobnost tanečnice, která se do tance promítá, a tanec se tak stává nezapomenutelným zážitkem, jak pro tanečnici, tak pro publikum.

Výuka orientálního tance je rozdělena na jednotlivé taneční úrovně (stupně pokročilosti). Jejich přehled včetně vyučovaných prvků jsou uvedeny v odkazech níže. Není dobré s výukou příliš pospíchat a jednotlivé stupně přeskakovat. Tanečnice se v jednotlivých lekcích učí stále nové prvky a jejich kombinace, proto není dobré výuku vynechávat. Důležitá je pravidelnost. Pokud se stane, že tanečnice musí na čas návštěvy kursů ukončit, začíná posléze tančit v kursech té úrovně, na níž s tancem přestala.

Kursy orientálního tance nabízejí ženám neustálý rozvoj a zdokonalování svého tanečního umění. Pokročilejší tanečnice často navštěvují kursy různých lektorek, navštěvují různé taneční školy, aby poznaly rozličné formy orientálního tance. Svoje taneční umění pak mohou presentovat a poměřit se ostatními tanečnicemi z ČR např. v soutěži Miss Orient. 

 

Taneční hodina

Taneční hodina je rozdělena na několik částí. Nejprve tělo zahřejeme o rozhýbeme v krátkém tanci, po němž následuje rozcvička. Po té přejdeme k vlastní výuce tance, kdy zopakujeme naučené prvky a ukážeme si prvky nové, následně vše spojíme do krátkých kombinací a zatančíme si. Hodina je zakončena závěrečným uvolněním a protažením těla.